FAQ Najczęściej zadawane pytania

P: Które łóżko rehabilitacyjne będzie dla mnie odpowiednie, z leżem drewnianym czy metalowym?

O: Leże drewniane będzie wygodniejsze dla osoby leżącej niż leże metalowe. Natomiast metalowe leże umożliwia łatwiejszą jego dezynfekcję i dlatego polecane jest dla domów pomocy czy szpitali. Obydwa typy leża mogą być maksymalnie obciążane do 175 kg. Zalecana waga osoby leżącej do 140 kg. 

P: Co oznacza, że łóżko rehabilitacyjne można zawiesić w dwóch pozycjach niżej lub wyżej?

O: Łóżko możemy złożyć w dwóch pozycjach wyjściowych: niższej na dolnych zaczepach, gdzie leże w minimalnym ustawieniu ma wysokość 33 cm od podłoża lub wyższej 40 cm od podłoża. Niezależnie od ustawienia mamy możliwość regulacji elektrycznej wysokości leża łóżka w zakresie 40 cm do góry od pozycji minimalnej. Odpowiednio: 33-73 cm oraz 40-80 cm

P: Chciałbym kupić łóżko dla osoby bardzo niskiej. Które łóżko będzie odpowiednie i na co zwracać uwagę?

O: Dla osób bardzo niskich lub chorych na schorzenia narządu ruchu kończyn dolnych i neurologicznych zalecane są łóżka w wersji LOW (niskiej). Łóżka takie praktycznie opuszczają się do samej podłogi i w minimalnym ustawieniu między leżem a podłogą jest tylko 20 cm wysokości.  Oczywiście z tej pozycji możemy regulować elektrycznie wysokością leża łóżka w zakresie 40 cm (20-60 cm). Mamy wtedy pewność, że zabezpieczamy wygodne wstawanie i siadanie na łóżku dla osoby niskiego wzrostu.

P: Czy na zakup łóżka rehabilitacyjnego mogę uzyskać dofinansowanie?

O: Tak. Dofinansowanie do zakupu łóżka można dostać składając wniosek na likwidację barier technicznych do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w swojej okolicy. Oczywiście należy spełniać kryteria dochodowe oraz być osobą niepełnosprawną w chwili składania wniosku czyli posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Wysokość dofinansowania może sięgnąć aż 95% kosztów zakupu sprzętu. W ramach tego dofinansowania można zakupić także inny sprzęt pomocniczy jak: podnośniki transportowo-kąpielowe, sufitowe, wannowe, wózki toaletowe itp.